Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Ana Sayfa / Genel / Söz bugün milletin

Söz bugün milletin

Türkiye 7 Haziran’ın üzerinden geçen yaklaşık 5 aylık bir aradan sonra yeniden sandık başına gidip seçim heyecanı yaşayacak. Bugün gerçekleştirilecek 26’ncı dönem milletvekili seçimlerinde Türkiye genelinde 54 milyon 49 bin 940 seçmen oy vermeye gidecek. Geçtiğimiz genel seçimde İzmir’de 3 milyon 85 bin seçmen oy kullanabilirken şimdi bu rakam yaklaşık 20 bin kişi artarak 3 milyon 104 bin 343’e ulaştı. İzmir’de de kurulan 9 bin 10 sandıkta 3 milyon 104 bin 343 kişi oy kullanacak. Oy kullanma işlemi sabah 08.00’da başlayacak ve 17.00’da sona erecek. İzmir’de Karabağlar 356 bin 89 seçmeniyle en fazla seçmene sahip ilçe olurken, Karaburun da 7 bin 880 kişi ile en az seçmene sahip ilçeler arasında yer aldı. 

Sandık bir tık ötede

26. Dönem Milletvekili seçimleri için oy verme işlemlerini nerede gerçekleştireceklerini merak eden vatandaşlar, internet üzerinden hangi okulda oy kullanacaklarını öğrenebilecek. YSK’nın “https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici. jsp” adresinde yayınlanan sandık bilgileri ile seçmenler oy kullanacakları yerleri öğrenebilecek. Oy kullanılacak yeri öğrenmek için vatandaşın YSK’nın internet sitesinde istenen, nüfusa kayıtlı olduğu il, vatandaşlık numarası ve nüfusa kayıtlı olduğu sıra no ve sayfadaki güvenlik numarasını yazmak yeterli olacak. 

Kimliksiz gitmeyin

Saat 08.00’da başlayacak oy verme işlemleri öncesinde vatandaşları uyaran YSK görevlileri, oy kullanma anında seçmenlerin yanlarında mutlaka Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden herhangi birini bulundurmaları gerektiğini belirtti. Oy verme işlemleri sırasında yoğunluk olur ve oy verme saati geçerse, tüm seçmenler sandık başkanı tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanabilecek.  Seçim günü yasakları Seçim günü saat 06.00’dan saat 24.00’e kadar uygulanacak yasaklar da bulunuyor. Her ne suretle olursa olsun alkollü içki satışı yapılamayacağı belirtilirken içkili yerlerde, umumi mahallerde ne çeşit olursa olsun alkollü içki satılamayacak, verilemeyecek, içilemeyecek. Emniyeti ve asayişi korumakla görevli olanların dışında hiç kimse ateşli silah ve patlayıcı madde taşıyamayacak. Oy verme süresince kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı kalacak ve eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnız yemek verilecek. Seçmenler cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla kapalı oy verme yerlerine giremeyecek. 

Yayın yasağı

Yayın organları, saat 21.00’dan önce seçim sonuçlarıyla ilgili herhangi bir haber veremeyecek. Ancak Yüksek Seçim Kurulu, gerek görülmesi halinde saat 21.00’dan önce yayınların serbest bırakılmasına karar verebilecek. 

Sandıkta 5 müşahit

Yüksek Seçim Kurulu, bugün yapılan seçimlerde oy sayım ve dökümü sırasında her biri ayrı partiden olmak üzere yalnızca 5 müşahidin bulunabileceğine, diğer müşahitlerin ise oy sayımı yapılan salonda uygun bir yerde sadece gözlem yapmak üzere bekleyebileceklerine karar verdi.

Bunlara dikkat edin

Arkasında “Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu” filigranı ve sandık kurulu mührü bulunmayan oy pusulaları ile hiçbir yerine “evet” ya da “tercih” mührü basılmamış, siyasi partilere veya bağımsız adaylara ayrılan alanlardan birden fazlasına mühür basılmış oy pusulaları geçerli sayılmayacak.

Sandığın ait olduğu seçim çevresinden başka bir seçim çevresi için düzenlenmiş oy pusulaları da geçerli kabul edilmeyecek.

Bütünlüğü bozacak şekilde yırtılmış veya koparılmış, üzerinde “evet” ya da “tercih” mührü dışında veya bu mühürler yerine herhangi bir özel işaret, isim, imza kaşesi, mühür veya parmak izi basılan, üzerinde yer alan siyasi partilere veya bağımsız adaylara ait bölümleri belirgin şekilde karalanmış, çizilmiş veya işaretlenmiş olan oy pusulaları da geçersiz sayılacak.

Üzerinde yer alan matbu yazıların ve şekillerin dışında yazılar, harfler veya sayılar yazılmış, şekiller çizilmiş birleşik oy pusulaları geçerli kabul edilmeyecek.

EGE BÖLGESİ

hakkında admin

Kontrol Edin

Agız kokusu nedenleri

Seslichat Sesli chat odalari

Seslichat Sesli chat odalari Merhaba arkadaşlar sesli chat odalarindan sıkıldınızmı? ozaman sizlere seslichat odalari yerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir