Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Ana Sayfa / Moda / Köylüler birlikte iftar yapıyor

Köylüler birlikte iftar yapıyor

Ankara Nallıhan ilçesine bağlı Beydili köylüleri, Ramazan ayının güzelliklerini her gün köy meydanındaki iftar sofraları ile yaşıyor.

Yemek ve teravih namazının ardından yine köy meydanında bir araya gelen genç yaşlı herkes atalarından kalan ‘Allah Allah Kule’ adını verdikleri dua kulesi yaparak altında dualar ediyor. Köydeki kadınlar da yine meydanda ilahi ve kasideler okuyarak vakit geçiriyor.

Kendine özgü kültürü, günümüze kadar yansıyan gelenek ve görenekleri ile ilçede dikkati çeken Beydili köyü sakinleri, oruç ayı süresince köy meydanında birlikte iftar yapmanın heyecan ve sevincini paylaşıyor. Köydeki kadınlar ve kızlar iftar öncesi kurulacak sofraların telaşını yaşarken, erkekler de hep birlikte meydanı iftar ortamı için hazırlıyor.

Köylüler, meydanda yenen yemek ve kılınan teravih namazının ardından tekrar meydanla buluşarak köye özgü ‘Allah Allah Kule, Köy Göçtü ve Kırt Kırt’ adını verdikleri orta oyunları ile sahura kadar eğleniyor.

“OĞUZ BOYUNUN TÜM KÜLTÜRÜ YANSITILIYOR”

Nallıhan Belediye Başkanı Adnan Okur, yaptığı çakılmada Beydili’nin, Türklerin Oğuz boyunun tüm kültürlerinin yaşatıldığı bir köy olduğunu belirterek, yerel yönetimler olarak kültürlerin gelecek kuşaklara aktarılmasında destek olmalarının gereğini ifade etti.

Beydili Köyü Derneği Başkanı Mustafa Orman da köydeki geleneklerin uzun yıllar öncesinden geldiğini ifade ederek amaçlarını, “Köylülerimiz arasındaki içtimai dayanışmayı, kaynaşmayı, birleşmeyi, ilelebet sürdürmeyi sürdürmek, birlikten kuvvet doğar ilkesiyle hep beraber olmak ve en önemlisi gelenek, göreneklerimizi gelecek nesillere bir kültür varlığı olarak aktarmaktır.” sözleriyle açıkladı.

hakkında admin

Kontrol Edin

Elmadağ’da trafik kazası: 5 yaralı

Kaza, Lalahan mevkii köprü altında meydana geldi. Kontrolden çıkan iki otomobil yol kenarındaki bariyerlere ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir